i

Mauzóleum

Mauzóleum rodiny Migazzi

Mauzóleum rodiny Migazzi

Bolo postavené v r. 1887 v neorománskom slohu. Dal ho postaviť tekovský župan Viliam Migazzi pre svoju manželku Antóniu Marczibányiovú a pre seba. Ich telá sú uložené v mramorových sarkofágoch z čierneho mramoru. Okolo mauzólea je priľahlý parčík.

Bolo postavené v r. 1887 v neorománskom slohu. Dal ho postaviÅ¥ tekovský župan Viliam Migazzi pre svoju manželku Antóniu Marczibányiovú a pre seba. Ich telá sú uložené v mramorových sarkofágoch z čierneho mramoru. 

Okolo mauzólea je priľahlý parčík. Je to sadovnícka kompozícia špecifickej zelene cintorínov a urnových hájov, na Slovensku ojedinelá. Previsnuté smreky (Picea abies inversa) zaštepené tri metre nad zemou vytvárajú jedinečnú architektonicky dokonalú formu smútočného smreka. Previsnuté smreky boli vysadené Viliamom Migazzim v r. 1887 - 1896. Sadenice stromčekov si zaobstaral z parku Sanssouci pri Potsdame. Park si v podstate aj po vyše sto rokoch zachoval pôvodný architektonický výraz i dendrologickú skladbu. 
Mauzóleum i park sú zapísané v ústrednom zozname kultúrnych pamiatok. 
 
Kontakt
Záhradnícke služby mesta 
č. tel.: 037/6421 244, 037/6423 145 
Mauzóleum otvorené na požiadanie, okrem toho každoročne 21. apríla, 28. augusta, 1. a 2. novembra v tomto čase rím.-kat. cirkev celebruje zádušné sv. omše 
Park je otvorený denne od 7,00 do 18,00 hod. v zimných mesiacoch a od 7,00 do 21,00 hod. v letných mesiacoch